Weekendowe zwiedzanie Białegostoku



Jak zresztą już wiecie jestem Podlasianką, która mieszka w Białymstoku, o czym już nie jednokrotnie pisałam, ale nie wstydzę się tego, że tutaj mieszkam. Znam dość sporo osób, które tego się wstydzą, ale zastanawiam się czemu tak jest. Podlasie jest śliczne i moim zdaniem warto jest je zwiedzić, o czym już niebawem dowiecie się z mojego wpisu który już niedługo dla was umieszczę.

Białystok dla mnie jest bardzo ładnym miastem i spacerując chociażby po centrum miasta, to można odprężyć się i zrelaksować i tak też było w ten weekend. Dawno tak dużo nie spacerowaliśmy, chociaż na wyjazdach naszych, a tym bardziej nad morzem (o, którym możecie poczytać tutaj) dość sporo chodziliśmy i brakowało nam tego ruchu.


Sobota

Jako, że mieszkam dość blisko centrum, to trzeba było wykorzystać tak piękną pogodę i jak można się domyśleć nie żałowałam tej decyzji. W sobotę dość późnym popołudniem się wybraliśmy na spacer razem z moim facetem i to chyba była taka optymalna godzina do spacerów, ponieważ po drodze zahaczyliśmy kilka fajnych miejsc.


Zabytki

Park Centralny

Jest to park miejski w Białymstoku położony w centrum miasta, obok placu Uniwersyteckiego. Cały park Centralny utworzony został na miejscu zniszczonego najpierw przez hitlerowców, a później władze ludowe PRL, XIX-wiecznego cmentarza rabinackiego (kirkutu).

Bardzo lubię to miejsce i od czasu do czasu warto znaleźć się w tym parku. Otaczające drzewa tworzą taki niepowtarzalny klimat.






Centrum miasta

Jak dla mnie jest to świetne miejsce, gdzie można sobie wyjść, czy to tak jak my na spacer, bądź można odwiedzić różne restauracje oraz bary. Muszę przyznać, że pięknie nocą prezentuje się to miejsce i warto czasem przejść się na spacer i dostarczyć ciału trochę ruchu.


Ratusz

To  budowla późnobarokowa usytuowana na Rynku Kościuszki. Zbudowany w latach 1745-1761 z wieżą zegarową z fundacji Jana Klemensa Branickiego według projektu Jana Henryka Klemma. Rozebrana wieża w czasie II wojny światowej, zrekonstruowana w latach 1954-1958 według projektu architekt Krystyny Chojnackiej. Budynek nigdy nie był siedzibą władz miasta. Pierwotnie pełnił funkcje handlowe. Obecnie ratusz jest siedzibą Muzeum Podlaskiego. Ratusz jest jednym z punktów otwartego w czerwcu 2008 r. Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku opracowanego przez grupę doktorantów i studentów UwB.


Katedra Białostocka
Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku – zespół świątynny w Białymstoku, złożony z dwóch połączonych ze sobą budynków kościelnych: starego oraz nowego.





Pałac Branickich

Jest to zabytkowy pałac w Białymstoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określany mianem „Wersalu Podlasia”, „Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem". Początki pałacu sięgają XVI wieku. Murowany zamek w stylu gotycko-renesansowym został zbudowany przez królewskiego architekta Hioba Bretfusa. Kompletnie przebudowany w stylu późnobarokowym przez trzech architektów: Tylmana z Gameren, Jana Zygmunta Deybela i Jakuba Fontanę. Pałac został zniszczony w 1944, odbudowany w latach 1946–1960.




Wydarzenia

Extreme Festiwal

Tego dnia również chwilę uczestniczyliśmy w imprezie, gdzie były Mistrzostwa Polski jazdy na BMX. Niestety zdjęć z tego wydarzenia nie mam, a wielka szkoda, bo jak dla mnie to wszystko wyglądało rewelacyjnie. Patrzenie na te wszystkie triki jest czymś fajnym i mogłabym kolejny raz obejrzeć coś takiego, bo jest to dość ciekawą rozrywką.


Niedziela

Ostatni dzień weekendu dość ciekawie spędziłam go wraz z moim facetem, z czego się cieszę. Po południu spotkałam się i kolejny raz wyruszyliśmy na spacer po mieście.
Spotkanie zaczęliśmy od pójścia na pizzę do pizzeria 105, które serdecznie wam polecam. Oczywiście od czasu chyba nie zaszkodzi zjeść pizzę, chociaż może w moim przypadku to nie jest wskazane, ale jeszcze jest czas na chudnięcie.


Zabytki

Plac przed Teatrem Węgierki

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku działający od 1938 roku. Teatr położony jest na terenie parku Księcia J. Poniatowskiego. Gmach został zaprojektowany przez Jarosława Gerycza, zbudowanym w latach 1933-1938. Teatr Dramatyczny mieści się w zabytkowym budynku, wybudowanym pod koniec lat 30. XX wieku w stylu modernistycznym. Do tej pory zachował się oryginalny rozkład wnętrz teatralnych. 





Pałac Branickich
Kolejny dzień i znów zwiedzamy Pałacu Branickich, którego chyba zacznę coraz częściej zwiedzać, bo uwierzcie mi jest tam ślicznie i to nawet bardzo. Jak dla mnie jest to idealne miejsce do odpoczynku, ale także do wspaniałych sesji czy to ślubnych, czy też innych.









Deptak

Deptak inaczej Rynek Kościuszki, który znajduje się w samym centrum miasta. Miejsce, które już w sobotę odwiedziłam, ale w sumie w nocy i w innym świetle mam porobione zdjęcia, więc jakaś tam różnica jest. Jak dla mnie jest to rewelacyjne miejsce, które mimo wszystko warto zwiedzić.



 


Wydarzenia

Potańcówka przy Pałacu Branickich

Zastanawiam się czemu jak za każdym razem w takich wydarzeniach biorę udział, to tego nie dokumentuję i tak znów nie ma żadnych zdjęć ani filmików z tej potańcówki. Zresztą tylko trochę tam pobyliśmy, bo niezbyt przepadamy za czymś takim. Ale pewnie dla ludzi bardziej otwartych na świat spodoba się taka impreza.

Komentarze

  1. Kochana, to dobry objaw, bo bierzesz czynny udział, a nie stoisz z telefonem i pstrykasz fotki:-) zamiast fotek wystarczy opis:-)
    Nie wiem czemu niektórzy wstydzą się swojego miasta, przecież w każdej miejscowości jest coś ciekawego, podobnie i u Was, zarówno zdjęcia nocne, jak i w dzień pokazują wiele ładnych miejsc. Może kiedyś i do Was dotrę:-)
    Pozdrowienia dla ukochanego:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W sumie racja :) więc powinnam być z siebie dumna.
      Też się z tym zgadzam, każde miejsce w Polsce czy też na ziemi jest piękne, ale na swój sposób :) O to zapraszam :) Dziękujemy :)

      Usuń
  2. Kocham ludzi z Podlasia :) Ktokolwiek z tej okolicy stanął na mojej drodze okazywał się osobą godną zaufania, z cudownym charakterem i świetnym poczuciem humoru. Podlasie jest piękne! I Twoje miasto także. Mam nadzieję, że kiedyś je odwiedzę.

    Sama pochodzę z małego miasta, w którym jest 5 zabytków... ale jestem dumna ze swojego pochodzenia bo to w końcu moja mała ojczyzna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O to cieszę się :) powiem szczerze, że nie każda osoba taka jest, ale na pewno większa część jest godnymi zaufania ludźmi i to jest fajne :) Bardzo dziękuję ;* i zachęcam do odwiedzenia.
      To kiedyś też muszę odwiedzić twoje miasto, tylko muszę wiedzieć skąd jesteś :)

      Usuń
  3. Nie wiem czemu tu się wstydzić, że jest się z Podlasia. Każdy region ma w sobie coś ciekawego. Z reszta czemu Podlasie ma być gorsze od innych miejsc? W Białymstoku byłam tylko przejazdem. Najbardziej spodobał mi się Pałac Branickich, ale pierwsze zdjęcie z deptaku również zachwyca!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się w zupełności :) Każde miejsce ma swój klimat, a Podlasie poza tym ma piękne tereny jeśli chodzi o jeziora i rzeki :) O to zachęcam zajechać na dłużej, bo jest co pozwiedzać :) O to dziękuję, że podoba się to miejsce :)

      Usuń

Prześlij komentarz