Weekendowe zwiedzanie Warszawy



Dawno nie miałam tak intensywnego roku pod względem wyjazdów i jak na razie, to się chyba nie zmieni. Planowane są jeszcze kilka wyjazdów i to może nawet jeszcze w tym miesiącu, ale zresztą zobaczymy jak to będzie. Dodatkowo już powoli można śledzić moje wpisy, z moich wyjazdów, a uwierzcie mi było ich trochę.

Ale puki co jakiś czas temu , a dokładniej w pierwszy bądź drugi weekend września wyruszyliśmy z moim facetem na spontaniczny wyjazd do Warszawy. Dlatego jeśli ciekawi was co ciekawego działo się przez dwa dni u mnie, to zapraszam do dalszego czytania.



Sobota

Wilanów
Jest to dzielnica Warszawy, położona w lewobrzeżnej części miasta.

Wilanów do 1677 roku nosił nazwę Milonowa (bądź Milanowa) i sięga swoimi początkami wczesnego średniowiecza. Już w XII wieku istniała tu osada, zaś dobra milanowskie,  jako osobna włość, należały do opactwa benedyktynów płockich. Po nabyciu dóbr przez Jana III Sobieskiego zmieniono nazwę na Villa Nova = Wilanów.


Kościółek powołania Św. Anny


 Jest to kościół w warszawskim Wilanowie wzniesiony w 1772 według projektu Jana Kotelnickiego.
Ufundowany był przez księcia Augusta Czartoryskiego, ówczesnego właściciela dóbr wilanowskich.

Został przebudowany w latach 1857–1870 przez Henryka Marconiego, przy współpracy Leonarda Marconiego i Jana Hussa, na zlecenie Aleksandry i Augusta Potockich.

Rzeźby w fasadzie są dziełem Bolesława Syrewicza. Otaczające kościół stacje Męki Pańskiej są dziełem Henryka Marconiego, powstały w latach 1857–1863. Dekoracje ścienne są pędzla Antoniego Kolberga.








Pałac

Pałac królewski w Warszawie, w Wilanowie Królewskim, barokowy, wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery według projektu Augustyna Wincentego Locciego, skrzydła boczne dobudowano w latach 1723–1729, mieści Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W 1994 zespół pałacowy w Wilanowie Królewskim wraz z Morysinem został uznany za pomnik historii.

Pałac wraz z otaczającym parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji.


Mimo, że puki co nie zwiedziłam tego pałacu wewnątrz, to jestem zachwycona wyglądem jego. Jest to na prawdę piękne miejsce i jeśli przyjechaliście zwiedzić Warszawę, to to miejsce należy zobaczyć. Szkoda tylko, że nie byłam wewnątrz, bo na pewno prezentuje się pięknie. 




Ogród

 Ogród wchodzący w skład zespołu pałacowo-parkowego w warszawskim Wilanowie, obok pierwotnie podmiejskiej rezydencji króla Jana III Sobieskiego. Jest to część obszaru podległego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Ogród wilanowski powstał razem z pałacem wilanowskim w 2 połowie XVII wieku i skomponowany został względem wspólnej osi wraz z pałacem. Centralna część założenia nawiązuje do form antycznych, renesansowych i barokowych i posiada charakter ogrodu włoskiego. Dwa poziomy tego ogrodu przedzielone są ceglanym murem i połączone schodkami usytuowanymi na głównej osi pałacu, ozdobionymi kamienną balustradą ozdobioną rzeźbami- alegoriami czterech pór roku oraz czterech etapów miłości: Lęk, Pocałunek, Zobojętnienie i Zwada. Pod schodami znajduje się sztuczna grota oraz piwnice. Górny taras ogrodu ozdabiały do połowy XVIII wieku murowane altanki o zielono-złotych dachach.


Kolejne piękne miejsce, w którym można się odprężyć i popodziwiać otaczającą przyrodę, którą mamy tam pod dostatkiem. Te wszystkie kwiaty i figurki wyglądały bajecznie i nie sposób oderwać od nich wzroku. Wszystko pięknie, ładnie się ze sobą komponowało i muszę jeszcze raz odwiedzić to miejsce.













Warszawa

Stare miasto

Dawne miasto Stara Warszawa, najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku.

Stara Warszawa uzyskała lokację miejską około 1300 roku. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w województwie mazowieckim.


Zwiedzając stare miasto natrafiliśmy, na kilka ciekawych budynków, niestety nie mam pojęcia jak one się nazywają i niestety nie wstawię wam coś na temat ich, tak jak w przypadku zwiedzania Białegostoku. Chociaż kilka miejsc trochę wam opiszę, bo co nieco już wiem, ale nie do końca. Oczywiście jeśli jakaś dobra duszyczka pomoże mi, to będzie mi bardzo miło.

Jak można się domyśleć zwiedzanie zaczęliśmy wieczorem i muszę przyznać, że widoki mieliśmy piękne i byłam zachwycona tym spacerem, bo dość sporo miejsc zobaczyliśmy, z czego się cieszę.









Kościoły

Niestety nie mam pojęcia jakie to są kościółki i jeśli jakaś dobra duszyczka powie mi jak one się nazywają, to coś na ich temat napiszę.





Pomniki
Pomnik Powstania Warszawskiego

Monumentalny pomnik ku czci bohaterów powstania warszawskiego zlokalizowany na wschodniej stronie placu Krasińskich w Warszawie.

Monument wzniesiono w oparciu o jeden z trzech projektów nadesłanych na konkurs ogłoszony w grudniu 1984 przez Zarząd Tymczasowy Komitetu Budowy Pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944.

Pomnik był miejscem historycznych wydarzeń. Podczas uroczystości 50 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w 1994 prezydent Niemiec Roman Herzog jako pierwszy Niemiec w historii przeprosił Polaków za zbrodnie dokonane przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Obecnie tłem pomnika jest wybudowany w 1999 Gmach Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej.



Pomnik Jana Kilińskiego

Pomnik upamiętnia warszawskiego szewca, który w czasie Powstania Kościuszkowskiego stanął na czele mieszkańców Starego Miasta i poprowadził szturm na ambasadę rosyjską przy Podwalu. Projektantem pomnika był Stanisław Jackowski. 



Pomnik Syrenki Warszawskiej

Monument znajdujący się na Rynku Starego Miasta w Warszawie.Syrena, półkobieta półryba, jest to herb oraz jeden z symboli Warszawy.








Mury obronne

Jest to podwójny ciąg murów miejskich wokół Starej Warszawy, wzniesionych w XIII–XVI w., odbudowanych w latach 1950–1963 i częściowo później.






Niedziela

Niedzielny dzień spędzony w dużej mierze w samochodzie, poruszając się praktycznie po Warszawskich drogach. Zresztą tego dnia większość zdjęć powstało jadąc. Chociaż było kilka miejsc, które zwiedziliśmy, ale nie za długo poświęciliśmy na to wszystko czasu, bo zależało nam na szybkim powrocie do domu. 




 
 


Łazienki Królewskie

Zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie[2]. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tam cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński.

Od 1960 zespół jest siedzibą Muzeum Łazienki Królewskie.


Spędzając czas w łazienkach trafiliśmy na koncert fortepianowy. Chociaż muszę przyznać, że nie za długo spędziliśmy tam czas, bo zależało nam bardziej na zwiedzaniu Belwederu.











Pomniki

Pomnik Fryderyka Chopina

 Secesyjny pomnik Fryderyka Chopina w parku Łazienkowskim w Warszawie, przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną wierzbą.



Pomnik Józefa Piłsudskiego

Posąg Józefa Piłsudskiego, według projektu Stanisława Ostrowskiego, znajdujący się w Warszawie, wystawiony jako wyraz wdzięczności za obronę Warszawy w 1920 roku.

Pomnik stoi przy bocznym wejściu do Belwederu, przy placyku, z którego jest jedno z wejść do Łazienek Królewskich, w miejscu, w którym zbiegają się Aleje Ujazdowskie, ulica Belwederska i ulica Bagatela.

Pomnik przedstawia stojącego Józefa Piłsudskiego opierającego się oburącz o szablę w pochwie.

Stanisław Ostrowski wykonał marmurowy pomnik Józefa Piłsudskiego jeszcze przed II wojną światową. Pomnik, przechowany w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich, stał się podstawą do odlewu, który jest obecnym pomnikiem. Pomnik został odlany ze spiżu, dzięki inicjatywie Ministerstwa Obrony Narodowej, które przekazało na ten cel dużą ilość łusek armatnich.




Belweder

Nazwą „Belweder” jest także określany cały zespół pałacowo-parkowy
Klasycystyczny pałac powstał w latach 1819–1822 według projektu Jakuba Kubickiego w miejscu pałacu barokowego wzniesionego według projektu Jakuba Fontany. W latach 1918–1922 siedziba Naczelnika Państwa, w latach 1922–1926 i 1989–1993 siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


Jako, że były dni otwarte zwiedzania Belwederu, to nie moglibyśmy nie skorzystać, ze zwiedzania takiego miejsca. Muszę przyznać, że wiele ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się i te wszystkie fakty historyczne są bardzo interesujące. Szkoda tylko, że nie można było robić tam zdjęć, oprócz jednej sali, która zresztą była chyba najładniejszą spośród tych wszystkich, a uwierzcie mi było ich sporo.













Pałac kultury i nauki

Budynek został wybudowany w lipcu 1955 i jest to najwyższy budynek w Polsce, znajdujący się w Śródmieściu Warszawy na placu Defilad 1. Właścicielem gmachu jest miasto stołeczne Warszawa. Pałac jest siedzibą Rady m.st. Warszawy, która obraduje w Sali Warszawskiej.


Jak zresztą wiecie dość często bywam w Warszawie (o czym możecie poczytać tutaj i tutaj)  i to miejsce dość często uwieczniam na zdjęciach, bo tylko w pobliżu tego miejsca zwykle bywam. Niestety puki co nadal nie zwiedziłam tego miejsca od wewnątrz, ale to i tak nie zmienia faktu, że lubię ten budynek.










Komentarze

  1. O jak fajnie, chodziłam tymi samymi ścieżkami gdy byłam w Twoim wieku i także z ukochanym. Takie spacery inaczej sie wspomina...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O jak miło :) Dokładnie, takie spacery bardzo miło się wspomina i zostają one na lata w pamięci :)

      Usuń
  2. moja warszawa! :D super zdjęcia <3 piękne weekendowe szaleństwo :D
    http://czynnikipierwsze.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, że podobają się zdjęcia :) czasem potrzebne jest takie szaleństwo ;)

      Usuń
  3. W Warszawie bywam co jakiś czas, ale w Wilanowie byłam ostatnio w dzieciństwie i mam nadzieję, że jeszcze będę mogła tam pojechać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O to bardzo dawno tam byłam, to tylko życzyć abyś zwiedziła to miejsce :)

      Usuń
  4. Piękną wycieczkę po Warszawie sobie zrobiliscie. I bardzo ładnie wyglądasz na tle ogrodów w Wilanowie.
    Jako rodowita Warszawianka cieszę się, że zwiedzaliście moje miasto.
    Ja jestem w swoim mieście zakochana i napisałam nawet o nim książkę.
    Pozdrawiam Cię serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję, że tak uważasz :)
      Chyba każdy tak ma, że jak ktoś zwiedzi miejsce, w którym się mieszka, to rozpiera duma.
      O to z chęcią przeczytam twoją książkę :)

      Usuń
  5. Byłam w Warszawie mnóstwo razy, a widziałam może 2 czy 3 rzeczy z tych wymienionych przez Ciebie. Chyba czas wybrać się tam na zwiedzanie, a nie jedzenie haha :D

    http://the-fight-for-a-dream.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajne zdjęcia :D Pozdrawiam!
    wy-stardoll.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Dziękuję za możliwość wirtualnego zwiedzania Warszawy;-) Piękne fotki;-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz